Metale kolorowe charakteryzują się szerokim spektrum właściwości techniczno-fizycznych, syntetycznych i technologicznych. Dzięki temu wykorzystuje się je w ogromnej ilości gałęzi produkcji. Co za tym idzie – przyjmują je praktycznie wszystkie skupy złomu.
Czym są metale kolorowe?
Metale niezależne (czyli kolorowe) są metalami nie zawierającymi żelaza, a także występującymi jako czyste pierwiastki, takie jak miedź czy aluminium (glin). Najczęściej spotykane w codziennym życiu to ołów, stopy miedzi, aluminium i miedź. Są wytrzymałe, odporne na rdzę, często elastyczne, łatwo poddające się procesowi skrawania. Cechuje je również atrakcyjny wygląd. Wspólną cechą wszystkich metali kolorowych jest bardzo dobre przewodnictwo cieplne. Trudno się więc dziwić, że są popularne w tak wielu różnych dziedzinach przemysłu.
Rodzaje metali kolorowych
- Glin
Czyli aluminium – najłatwiejszy do znalezienia w skorupie ziemskiej pierwiastek. Bardzo łatwy w obróbce dzięki odpowiednim cechom: wysoka plastyczność i kowalność oraz mała gęstość. Jest odporny na działanie warunków zewnętrznych i co za tym idzie korozję. Jest przez to bardzo trwały. Jest również dobrym przewodnikiem. Z aluminium wytwarza się najczęściej blachy, pręty aluminiowe i kształtowniki. - Wolfram
Mocno ciągliwy i plastyczny. Jego dawna nazwa to tungsten. Obecnie najczęściej wykorzystywany do produkcji żarników w żarówkach. - Ołów
Służy do produkcji wszelkiego rodzaju przewodów, kabli, części akumulatorów i baterii szkło ołowiane i farby. - Miedź
Najczęściej spotykany w produkcji wszelkiego sprzętu elektronicznego. Wykorzystywana właściwie w większości branży. Miedź jest miękka, a także cechuje się bardzo dobrym przewodnictwem elektrycznym i cieplnym. Z miedzi produkuje się przewody i kable, części instalacji wodociągowych, części maszyn, pokrycia dachów, folie ekranujące, itp. - Złoto
Nie tylko wykorzystywane przez jubilerów – znajduje również zastosowanie w elektronice dzięki byciu bardzo dobrym przewodnikiem elektryczny. Cechuje go również wysoka odporność na działanie kwasów i korozję.
Recykling metali kolorowych
Jak widać właściwości metali kolorowych sprawiają, że można je stosować w praktycznie każdej dziedzinie życia. Co czyni je jeszcze lepszymi jako materiały produkcyjne jest ich podatność na recykling. Zużyte metale kolorowe najlepiej więc oddać do najbliższego punktu skupu złomu. Pozwoli Ci to nie tylko zadbać o środowisko, ale również o swój portfel.
Skupy złomu z chęcią przyjmą od Ciebie metale kolorowe w postaci puszek, kabli, żaluzji, nakrętek, felg, chłodnic, silników, grzałek, zasilaczy, itp. Wbrew temu co można sądzić recykling metali kolorowych stanowi około 90% używanych obecnie w przemyśle metali – wydobycie surowców ze źródeł naturalnych jest czasochłonne, nieopłacalne i wykorzystuje ogromne zasoby energii.